Menu Zamknij

Niwelacja terenu

Niwelacja terenu – na czym polega?

koparko ładowarką JCB

Pełny opis procesu niwelacji gruntu rozpoczyna się od precyzyjnych pomiarów, które wykonujemy pomiędzy różnymi punktami w ziemi. Pomiary te mają na celu dokładne określenie położenia budynku względem drogi przed rozpoczęciem planowanych prac ziemnych. Wyrównanie ziemi jest potrzebne, aby wspierać budownictwo, wyrównujemy za pomocą koparko-ładowarki JCB.

Niwelacja terenu to szereg prac, które wykonujemy, pozwalają przygotować grunt do rozpoczęcia budowy, zapewniając tym samym m.in. wyrównanie wszelkich nierówności.

niwelacja terenu koparko-ładowarką w Warszawie
Koparko ładowarka – wynajem sprzętu budowlanego i usługi koparko-ładowarką w Warszawie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyrównywanie terenu koparko ładowarką JCB, obejmować może nie tylko usuwanie nadmiaru ziemi, ale także jej dowóz na plac budowy. Wszystko to w celu wypełnienia wszelkich nierówności. Piach dowieziony na miejsce budowy ma wypełnić wszelkie doły i skarpy lub podwyższyć teren w zależności od potrzeby. Poniższy film pokazuje wyrównanie terenu za pomocą koparko ładowarki JCB.

Niwelacja terenu

Jeśli macie Państwo ziemię, prawdopodobnie w pewnym momencie będziecie musieli wyrównać teren. Istnieje wiele powodów, aby to zrobić, od przygotowania ogrodu, ustawienia basenu lub budowy patio do projektów budowlanych, takich jak stodoły lub domy. Nasza firma budowlana, jako generalny wykonawca używa swojego profesjonalnego sprzętu do wyrównywania terenu. Z takimi projektami może tylko poradzić sobie operator koparko-ładowarki z odpowiednimi umiejętnościami i dużym doświadczeniem. Czytajcie Państwo dalej, aby uzyskać informacje, które pomogą zrozumieć zasadność projektu – niwelacja terenu.

Niwelacja terenu – Jak wyrównać teren pod basenem?

Jeśli przygotowują Państwo grunt pod basen, koniecznie przeczytajcie ten artykuł, w którym zawieramy więcej wskazówek na temat tego rodzaju projektu.

Niwelacja terenu – Dlaczego warto wyrównać grunt?

Przed budową budynku, patio, szopy lub czegoś innego ważne jest, aby właściciel wypoziomował grunt. Jeszcze ważniejsze staje się wyrównanie różnic terenu, jeśli leży na pagórkowatym terenie.

Należy także wyrównać teren, nawet jeśli znajduje się on wokół istniejącego domu i ma być wykorzystany do budowy podjazdu, tarasu, szopy lub basenu. Dodatkowo może zainstalowania zestawu huśtawek. W niektórych przypadkach ludzie wyrównują ziemię przed sadzeniem kwiatów, trawy lub warzyw w ogrodzie.

Niwelacja terenu – Proces wyrównywania terenu jest zawsze jednakowy bez względu na cel.

Wyrównanie powierzchni gruntu jest również ważne przy projektowaniu pionów kolektora, boków lub wylotów. Jak i przy instalacji systemów nawadniania kroplowego, ponieważ woda będzie spływać równomiernie po gładkim i dobrze ukształtowanym podłożu. Aby zapewnić równomierne odprowadzanie i rozprowadzanie wody na gruncie, konieczne jest wyrównywanie wzniesień i upadków gruntu za pomocą odpowiednich narzędzi. 

Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci dowiedzieć się, jak wyrównać grunt, niezależnie od tego, jak i do czego go użyjesz.

Niwelacja terenu – Skąd mam wiedzieć, czy mój teren jest równy?

Aby upewnić się, że grunt jest równy, należy sprawdzić jego nachylenie, ponieważ nachylenie gruntu powinno znajdować się z dala od podstawy domu. Nachylenie gruntu powinno wynosić 10 cm na każde 122 cm.

Aby zmierzyć nachylenie gruntu, należy wbić kołek u podstawy domu, a drugi na drugim końcu działki.

Potem trzeba przymocować sznurek między tymi kołkami i sprawdzić jego poziom za pomocą poziomicy, takiej jak używane m.in. przez stolarzy.

Bańka poziomu powinna znajdować się między rowkami. Jeśli jest poza środkiem, można dostosować poziom, przesuwając w górę i w dół. Następnie trzeba zmierzyć spadki na zboczu po każdych 2-4 metrach, aby upewnić się, że grunt jest odpowiednio wypoziomowany.

Niwelacja terenu – Jak wyrównywać nierówności terenu?

Proces wyrównywania nierównego podłoża zależy od stopnia jego nierówności.

Jeśli nierówności terenu są od łagodnych do umiarkowanych, można wymieszać porcję piasku, wierzchniej warstwy gleby i kompostu. Uzyska się glebę, która wspiera wzrost trawy. Równomierną warstwę tej mieszanki można rozprowadzić za pomocą koparko ładowarki w niższych partiach ziemi i pozostawić na kilka dni.

Jeśli jednak grunt jest bardziej nierówny, będzie trzeba wyrównać go za pomocą procesu omówionego powyżej. Od stopniowania gruntu po rozłożenie pokrycia na ziemi.

Niwelacja terenu – Narzędzia i sprzęt potrzebny do wyrównania terenu

Zadanie wyrównywania i przesuwania gleby może być nieco męczące, ale można je nieco ułatwić i uzyskać dobre wyniki, używając odpowiednich maszyn.

Maszyny niezbędne do tego celu mogą zależeć od różnych czynników, w tym od sposobu ich użycia. Zależą również od rodzaju podłoża, które chcemy wyrównać. Najlepszym narzędziem do tego projektu jest koparko ładowarka JCB, oczywiście z obsługą doświadczonego operatora koparki.

tel:+48 798 213 233  Zadzwoń!

Skontaktuj się z nami telefonicznie

Dołącz do naszej strony Facebook Zapraszamy!

Zapraszamy do naszej grupy firm: POLDOM Sp. z o.o. Kompleksowa budowa domów|RENTIRO Wynajem sprzętu budowlanego i usługi koparko-ładowarką | DUOTHERM Projekty i wykonawstwo instalacji wewnętrznych

| PUR-CONCEPT Izolacje natryskowe pianą PUR